پنج‌شنبه, 26 مهر 1397
رو عنوان : هشدا رئیس کمیسیون خدمات شهری شواری اسلامی شهر در مورد مصرف بی رویه آب در نیشابور
عنوان : شرایط مصرف آب در شهر نیشابور به گونه ای است كه ما تقریباً از مرز بحران عبور كرده ایم و باید به فكر راهكارهای عملیاتی برای جلوگیری از تشدید بیشتر این وضعیت باشیم.
زير عنوان : رئییس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر ضمن اعلام مطلب فوق گفت: در حالی که سهم ما از بارندگی در کشور یک سوم میانگین جهانی است، شاهد مصرف سه برابری آب در کشور در مقایسه با میانگین جهانی هستیم.
تاريخ :
 ۷۷۶/۰۱/۲۳ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

هشدا رئیس کمیسیون خدمات شهری شواری اسلامی شهر در مورد مصرف بی رویه آب در نیشابور

شرایط مصرف آب در شهر نیشابور به گونه ای است که ما تقریباً از مرز بحران عبور کرده ایم و باید به فکر راهکارهای عملیاتی برای جلوگیری از تشدید بیشتر این وضعیت باشیم.

رئییس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر ضمن اعلام مطلب فوق گفت: در حالی که سهم ما از بارندگی در کشور یک سوم میانگین جهانی است، شاهد مصرف سه برابری آب در کشور در مقایسه با میانگین جهانی هستیم.

احمد همت آبادی با بیان اینکه برداشت بیش از ۷۰۰ میلیون متر مکعب در سال از چاه های نیشابور یک هشدار جدی برای ادامه حیات به شمار می رود، اظهار داشت: در صورت تداوم این رویه و با توجه به حفر 2700 حلقه چاه شاهد نشست زمین خواهیم بود که این خود زنگ خطر دیگری برای شهروندان به شمار می رود. 

وی یادآور شد: طبیعتاً برای پیشگری از گسترش این معضل نیاز است تا برخی رفتارها و سیاست ها مورد بازنگری قرار گیرد.

این عضو شورای اسلامی شهر نیشابور از تشکل کمیته ای برای مدیریت آب در شهرستان با تأکید بر مردمی شدن مقوله مدیریت مصرف آب به عنوان یکی از راهکارهای اجرایی در این زمینه نام برد و گفت: برخورد جدی و بدون اغماض با متخلفان حوزه آب اعم از کشاورزان، صنعتگران، مدیران شهری و شهروندانی که در این خصوص تخلف می کنند نیز از دیگر راهکارهای اجرایی در این زمینه به شمار می رود که البته تشکیل واحد پلیس آب نیز در این خصوص می تواند موثر واقع شود.

وی با بیان اینکه سالانه شاهد مصرف 30 میلیون متر مکعب آب در سطح شهر هستیم، اظهار داشت: طبیعتاً موضوع تکمیل شبکه فاضلاب موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد که البته نکته مهمی که اخیراً مطرح شده انتخاب سرمایه گذار برای تکمیل شبکه فاضلاب و تصفیه آب و در قبال آن فروش آب به مدت 25 سال توسط این سرمایه گذار است که به نظر می رسد لازم است این موضوع  مورد بازنگری قرار گرفته در مورد آن شفاف سازی لازم به عمل آید زیرا ما تجربه تلخی از قراردادهای بلند مدت داریم.

همت آبادی با اشاره به سرمایه گذاری حدود 370 میلیارد تومانی برای اجرای این پروژه خاطرنشان کرد: اگر ارزش و بهای فروش آب را به طور میانگین 2000 تومان به ازای هر متر مکعب در نظر بگیریم، برگشت سرمایه در طول 10 سال اتفاق خواهد افتاد و 15 سال بعد از آن سود خالصی نصیب مجری این پروژه خواهد شد.


بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 
شورای اسلامی شهر نیشابور

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0